Powyżej zamieszczono formularz.   Prosimy o wypełnienie i przesłanie   w załączniku do listu pod któryś z   adresów umieszczonych w dziale   "Kontakt"
WSPOMNIENIA
   Wykaz pozycji :: Wspomnienie o Alojzym Borowym

ALOJZY BOROWY

Alojzy syn Bronisławy z domu Jazdon i Antoniego Borowych urodził się w 1919 roku w Zaborówcu. Do szkoły podstawowej uczęszczał w tej samej miejscowości. Po ukończeniu szkoły pracował w gospodarstwie rolnym rodziców. W lutym 1938 roku zmarł ojciec Alojzego. Jego matka wraz z dziećmi prowadziła dalej gospodarstwo rolne, przeżywając wojnę w swojej własności.
W 1944 roku okupant zmusił Ludwinię i Alojzego do kopania rowów wroga w okolicach Sieradza. Oboje w styczniu 1945 roku wrócili do rodzinnego gospodarstwa rolnego, w którym Alojzy pracował aż do 1949 roku.
W kwietniu 1949 Alojzy wstąpił w związek małżeński z Ludwiką, córką Marianny i Piotra Majerów urodzoną w 1922 roku w Wijewie. Po ślubie dzierżawiliśmy duże gospodarstwo rolne wraz z bratem Alojzego Bronisławem Borowym, gdzie również zamieszkaliśmy.
W sierpniu 1950 roku urodził się syn Ireneusz a w grudniu 1953 roku córka Maria. W 1955 roku postanowiliśmy zmienić tryb życia i zrezygnowaliśmy z dzierżawy. Na pół roku przeprowadziliśmy się do domu Alojzego w Zaborówcu, by przygotować się w do budowy domu w Lesznie.
Tymczasem Alojzy podjął pracę na P.K.P w Lesznie. Budowę domu rozpoczęliśmy w maju 1956 roku a pod koniec listopada tegoż roku wprowadziliśmy się już do nowego domu. W maju 1974 roku Alojzy dostał zawału serca, po podleczeniu przeszedł na rentę chorobową.
W 1975 roku pobliska fabryka Metalplast posiadająca swoją siedzibę opodal naszego domu próbowała wykupić dom i grunt pod rozbudowę grożąc wywłaszczeniem.
Alojzy ciężko przeżywając tą sytuację nie zgodził się na zamieszkanie w blokach. W związku z tym postanowiliśmy budować nowy dom. Pod koniec lat sześćdziesiątych założyliśmy hodowlę nutrii. W zaistniałym fakcie zwiększyliśmy ją w miarę możliwości, co pozwoliło nam postawić dom w stanie surowym w 1978 roku. W 1979 roku syn Ireneusz ożenił się z Eweliną, córką Ireny i Mariana Młyńskich urodzoną w Lesznie.
W 1979 roku inwestycja państwowa rozbudowy fabryki Metalplast została wstrzymana. Zaniechano również wykupu terenów i domów wokół fabryki. W grudniu 1980 roku przeprowadziliśmy się wraz z mężem i córką do nowego domu, którego budowę udało się zakończyć dzięki wówczas opłacalnej hodowli nutrii. Alojzy był zadowolony z nowego miejsca zamieszkania zwłaszcza, że opodal prowadzona była budowa kościoła, w którą aktywnie się włączył.
W maju 1984 roku dokładnie po 10 latach od pierwszego zawału, Alojzy dostał drugi zawał. Po półtora-miesięcznym pobycie w szpitalu wrócił do domu, ale nie czuł się dobrze.
Niestety po dwóch miesiącach nastąpił trzeci zawał - śmiertelny. Alojzy zmarł 4 sierpnia 1984 roku.
Doczekał się dwóch wnuczek. Upragniony wnuk urodził się prawie pięć lat po jego śmierci, a najmłodsza wnuczka dwanaście lat później.

Z kart historii życiowej
spisała Ludwika Borowa